BNP PARIBAS AM: Komentář k vývoji trhů v dubnu 2024

29.05.2024 | Novinky

Komentář BNP PARIBAS Asset management k vývoji trhů v dubnu 2024:

 

•    První tři týdny v dubnu přinesly pokles globálních akcií kvůli rostoucím geopolitickým rizikům a obavám o scénář snížení sazeb americké centrální banky (Fed). Nervozita investorů z toho, kdy by mohl Fed přistoupit ke snížení sazeb, což bylo opět hlavním motorem trhů, byla posílena zveřejněním 10. dubna březnových amerických spotřebitelských cen, které již potřetí v řadě rostly více, než se očekávalo. Předpoklad snížení základních sazeb v červnu byl pak zcela vyloučen a letos se očekává pouze mírné snížení.

•    Měnové zasedání Evropské centrální banky (ECB) dne 11. dubna rozhodlo podle očekávání o zachování současného stavu klíčových sazeb (4,00 % u depozitní sazby od září 2023). Tón, který zvolila prezidentka banky Christine Lagarde, se jevil jako holubičí a připravil půdu pro první snížení na zasedání 6. června, kde bude k dispozici „více informací“ o přibližování inflace k cíli. Lagardeová také připomněla, že „ECB je závislá na datech, ale není závislá na Fedu – což je významné prohlášení vzhledem k prudké úpravě očekávání americké měnové politiky, která nyní nezahrnuje snížení sazby federálních fondů v červnu.

•    K 19. dubnu se globální akcie vrátily na nejnižší úroveň od poloviny února, a tedy poklesly o 5,1 % ve srovnání s koncem března (index MSCI AC World v amerických dolarech). Globálním akciím se v posledním týdnu podařilo znovu získat půdu pod nohama díky dobrým výsledkům velkých amerických technologických společností, stále solidním ekonomickým datům a postupnému uvědomování si investorů, že i přes pravděpodobné odložení cyklu snižování klíčových sazeb Fedu na konec roku. Očekává se, že měnové podmínky ve velkých rozvinutých ekonomikách v následujících měsících budou postupně více uvolněné 

•    Výnos z amerického 10letého vládního dluhopisu (4,20 % na konci března) od začátku měsíce rostl po zveřejnění silné zprávy o zaměstnanosti a po projevu předsedy Fedu Jerome Powella, který naznačil, že může být o něco méně přesvědčen o nutnosti začít snižovat úrokové sazby do léta. Několik dní se 10letý výnos pohyboval kolem 4,40 %, přičemž růst 2letého výnosu byl ještě mírnější. Od 10. dubna výnosy po celé křivce prudce rostly poté, co byly zveřejněny údaje o inflaci, které potřetí za sebou ukázaly silnější růst cen, než se před pár měsíci očekávalo. Výnos 10letých T-notes skončil měsíc na 4,68 % (+48 bp ve srovnání s koncem března a +80 bp od začátku roku). 

•    Komoditní index Bloomberg Commodity ex-Agriculture and Livestock Capped Total Return v dubnu pokračoval v růstu a přinesl 5,61 %.  Rostly obě kovové skupiny: průmyslovém kovy připsaly 13,37 % (nejlepší měsíční výkonnost od roku 2022), když zinek rostl o 20,2 %, měď o 13,3 %, hliník o 10,2 % a olovo přidalo 7,35 %. Solidně se dařilo o cenným kovům, které přidaly 3,59 %: stříbro přidalo téměř 6 % a zlato téměř 3 %. Brzdou dubna byly energetické komodity, které odepsaly 0,12 %, když pohyby na žádné sledované komoditě nebyly příliš významné, za pozornost stojí první pozitivní měsíc pro zemní plyn od října 2023
 

Zdroj: BNP PARIBAS AM, duben 2024