Trhy na nejnovější údaje, které ukazují na další oslabení amerického trhu práce, reagovaly silně. Globální akciové trhy měly nejednotný začátek srpna, zatímco výnosy desetiletých státních dluhopisů poprvé od července 2022 vzrostly nad výnosy dvouletých státních dluhopisů, než se v pondělí normalizovaly.
Tyto cenové pohyby odrážejí rostoucí obavy, že údaje z trhu práce ukazují na blížící se recesi v USA. Podle našeho názoru jsou tyto obavy neopodstatněné. Červencový nárůst nezaměstnanosti lze do značné míry vysvětlit nabídkou pracovních sil, která se odráží ve vyšší míře participace (tj. více lidí v produktivním věku je buď zaměstnáno, nebo si hledá práci). Zpráva také ukázala velký počet dočasně propuštěných zaměstnanců, což by se mohlo v příštích měsících změnit. V důsledku toho zůstává poměr zaměstnanosti k počtu obyvatel, zejména u pracovníků v produktivním věku, stabilní.
Obavy trhu jsou však pochopitelné, zejména nyní, kdy se hospodářský růst zpomalil a cenové tlaky se všeobecně zmírnily. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat, přičemž dynamika se bude v průběhu roku zpomalovat.
To znamená, že riziko recese se zvyšuje, ale ne v takové míře, aby nám to bylo nepříjemné. Je nepravděpodobné, že by růst náhle stagnoval, a ekonomické základy zůstávají poměrně robustní. Rozvahy spotřebitelů i podniků vypadají zdravě. Naším základním scénářem zůstává měkké přistání s pravděpodobností 55 % a recese s pravděpodobností 30 %.
I když se domníváme, že trhy reagují přehnaně, je důležité si uvědomit, že nadměrné pohyby na trhu mohou rychle vyvolat spirálu a ovlivnit důvěru, výdaje a nakonec i růst. Čím jsou tyto pohyby zdlouhavější a extrémnější, tím větší je riziko, že vyvolají recesi. Současnou situaci pozorně sledujeme: další zpřísnění finančních podmínek by vedlo ke zvýšení pravděpodobnosti recese v roce 2024.
Jelikož se nedomníváme, že by dnešní volatilita byla předzvěstí recese, nadále očekáváme, že Fed v září a prosinci sníží sazby o 25 bazických bodů. Rozsah rizik, která nyní vycházejí z finančních trhů, si však uvědomíme až příliš pozdě, což by pak mohlo ospravedlnit silnou reakci Federálního rezervního systému. To znamená, že nemůžeme vyloučit častější a větší snižování sazeb (až o 50 bazických bodů), pokud se finanční podmínky budou dále zpřísňovat. Fed by mohl vydat oficiální prohlášení, které by rozptýlilo bezprostřední obavy trhu a v němž by uvedl, že pozorně sleduje vývoj a je připraven jednat, pokud by tržní turbulence ovlivnily likviditu a výhled měnové politiky.
Výhled na období po roce 2024 a na první polovinu příštího roku je v důsledku voleb v USA stále nejistější. Pokud jejich výsledek povede k výrazným politickým změnám, zejména v oblasti obchodu a imigrace, mohlo by to mít významný dopad na výhled pro rok 2025.
Zdroj: Fidelity International, komentář 7/8/2024