BNP PARIBAS AM: Komentář k vývoji trhů v červnu 2024

30.07.2024 | Novinky

Komentář k tržnímu vývoji od BNP PARIBAS Asset Management

 

Globální akcie pokračovaly v růstu, když vzrostly o 2,1 % ve srovnání s koncem května (index MSCI AC World v amerických dolarech), akciím na rozvíjejících se trzích se dařilo ještě lépe (+3,6 % pro index MSCI Emerging Markets v amerických dolarech) navzdory poklesu čínských akcií (-2,6 % pro MSCI China). Nadšení pro umělou inteligenci jako investiční téma pokračovalo v podpoře technologického sektoru obecně a zejména polovodičů, které opět překonávaly široké akciové trhy. Z toho nejvíc jihokorejské a tchajwanské akcie, což umožnilo indexu MSCI AC Asia ex Japan vzrůst o 3,9 %.

Kromě toho ekonomické prostředí uklidnilo investory: Předpoklad, že inflace se zpomalí, byl podpořen daty zveřejněnými v posledních týdnech a globální růst se zdá být stabilizován. V tomto kontextu se posílil výhled, že měnové uvolnění ve většině rozvinutých ekonomikách bude pokračovat nebo začne letos (zejména v případě USA). Tyto faktory vysvětlují vysokou výkonnost růstových akcií (+4,7 % pro MSCI AC World Growth) nad hodnotovým stylem (-0,7 % pro MSCI AC World Value).

V rámci rozvinutých trhů nejrychleji rostly americké indexy: S&P 500 stanovil nové historické maximum 20. června po prakticky nepřerušeném růstu a poté se stabilizoval až do konce měsíce. V červnu vzrostl o 3,5 %, zatímco index Nasdaq composite získal 6,0 %. Je pozoruhodné, že takové zvýšení bylo zaznamenáno navzdory nervozitě, která v červnu postihla některé klíčové tituly technologického sektoru.

Akcie eurozóny trpěly rostoucími nejistotami souvisejícími s politickou situací ve Francii, která táhla dolů tamní akciový trh. CAC 40 ztratil 6,4 % a nyní je mírně pod úrovní z konce roku 2023 (-0,8 %). EuroSTOXX 50 skončil se ztrátou 1,8 % a MSCI EMU se ztrátou 2,6 % (v eurech). Slabé výkonnosti dosáhl sektor financí (-6,8 % v červnu v indexu EURO STOXX Banks). Kromě toho se průzkumy nákupních manažerů (PMI) pro červen zdály být o něco méně příznivé než data viděná od začátku roku, která naznačovala výrazné oživení aktivity. Jiné průzkumy podniků odrážely stabilizaci spíše než ústup odrážený poklesem předběžného odhadu kompozitního PMI z 52,2 v květnu na 50,8 v červnu.

V Japonsku index Nikkei 225 vzrostl o 2,1 %. Nárůst akcií vyplýval hlavně z vyhlídek na zvýšení úrokové sazby Bank of Japan (BoJ), což může vypadat paradoxně s akciovými investory jiných rozvinutých ekonomik, kteří doufají v uvolnění měnové politiky. Normalizace měnové politiky BoJ (která zůstává velmi uvolněná) znamená východisko z období deflace po několik desetiletí. Finanční sektor by měl těžit z této nové měnové pozice. Slabý jen (-2,2 % vůči americkému dolaru) nadále podporoval exportní sektory.

Výnos 10letého amerického státního dluhopisu se pohyboval nepravidelně mezi 4,20 % a 4,50 % a skončil měsíc na 4,40 %, což je pokles o 10 bp ve srovnání s koncem května. Výnos 2-letého amerického státního dluhopisu se snížil o 12 bp na 4,75 % na konci června. Futures trhy ukazují na 60 % pravděpodobnost prvního snížení sazby v září proti pouhým 47 % na konci května.

Výnos na 10letém francouzském OAT vzrostl v obavách ze druhého kola mimořádných parlamentních voleb na 3,30 % (+16 bp), zatímco výnos německého Bundu se snížil o 16 bp na 2,50 % (-27 bp pro 2letý německý výnos na 2,83 %).

Komoditní index Bloomberg Commodity ex-Agriculture and Livestock Capped Total Return v červnu nepatrně korigoval předchozí zisky, když ztratil 0,08 %. A v porovnání s předchozím měsícem rostly jen energetické komodity (které v květnu ztrácely) a to o 3,65 %. Zatímco zemní plyn ztratil 1,20 %, ostatní energetické komodity rostly: Brent 5,1 %, WTI 5,9 %; nafta 4,0 % nebo topný olej 5,6 %. Naopak klesaly obě kovové skupiny: průmyslové kovy ztratily 5,7 %, když zinek ztratil 1,7 %, měď 4,5 %, hliník 5,8 % a olovo pokleslo o 2,6 %. A mírně poklesly i cenné kovy (1,23 %),, přičemž stříbro pokleslo po silném květnu o 3,9 % a zlato ztratilo 0,3 %. 
 
Zdroj: BNP PARIBAS Asset Management, July 2024